Chlebaki ruchome i nieruchome

Z pozoru może się wydawać, że chlebak służący do przechowywania pieczywa to element wyposażenia kuchni, który można kupić bez większego zastanowienia. Na rynku dostępna jest jednak ogromna oferta tego typu produktów o różnych wymiarach, kształtach i wykonanych z różnego materiału. Producenci oferują (patrz przykłady) zarówno chlebaki ruchome, jak i nieruchome. Jakie są ich wady i zalety?

Chlebaki ruchome

Składają się z nieruchomej podstawy, a także rozchylanej albo rozsuwanej pokrywy. Ich dużą zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, ponieważ ruchome części umożliwiają skuteczne wymycie poszczególnych elementów. Dodatkowo chlebaki ruchome zapewniają wygodne wkładanie pieczywa, a jednocześnie skutecznie zapobiegają jego wysychaniu. Ważne jednak, by ruchome elementy były odpowiednio spasowane, a więc by pokrywa nie hałasowała, a jednocześnie nie poruszała się zbyt opornie.

Chlebaki nieruchome

Tego rodzaju chlebaki składają się z podstawy i zdejmowanej pokrywy i zazwyczaj występują w wersji ceramicznej lub stalowej. Cieszą się jednak zdecydowanie mniejszą popularnością niż ruchome pojemniki na chleb. Chlebaki nieruchome często jednak posiadają duże walory dekoracyjne, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę kuchni i podkreślać styl danego wnętrza.